DuKo

Na kterém typu kol jezdíte nejčastěji?

Horská
Silniční
Trekkingová
Krosová
BMX a freestyle
Celoodpružená

Horská
Silniční
Trekkingová
Krosová
BMX a freestyle
Celoodpružená
novinka 11/08/2015

Výsledky XXI. ročníku Duko triatlonu

novinka 05/06/2015

XXI. Ročník Duko Triatlonu!!!
Pro více informací a možnostech registrace klikněte na výše uvedené datum.

Kellys

Author

Katmar

jak vybrat:

Typ kola

Nejdříve je třeba se rozhodnout, jak a kde budete kolo používat a k čemu Vám má kolo sloužit.

Rozdělení kol podle způsobu využití:

 1. Horská kola
  kola určena převážně do náročného terénu. Toto kolo vybírá cyklista, který bude jezdit v terénu mimo cesty. Na tomto kole se dá jezdit samozřejmě i po silnicích a cestách, ale svou konstrukcí a typem pneumatik je určen převážně do náročnějšího terénu. Záleží potom na cenové kategorii kola, pro jak náročný terén je určeno.
 2. Trekkingová kola
  tato kola jsou určena hlavně na silnice a zpevněné cesty. Je vyloženě nevhodné tento typ kola využívat v jakémkoliv terénu. Trekkingové kolo je vhodné díky svému vybavení jako dopravní prostředek. Trekkingové kolo lze získat doplněním krosového kola doplňky a příslušenstvím (blatníky, svítilny, nosič atd.)
 3. Silniční kola 
  tato kola jsou určena pro sportovní jízdu na silnicích a na uzavřených okruzích. V žádném případě se nedoporučuje tento typ kola využívat v jakémkoliv terénu.
 4. BMX a freestyle kola
  kola určená pro využití buď na uzavřených okruzích a nebo na zpevněných uzavřených prostorách určených pro tento druh kola. V žádném případě není vhodné se na těchto kolech přemísťovat na delší vzdálenosti.

Velikost kola

Pakliže si vyberete typ kola, který Vám bude co nejvíce vyhovovat po stránce využití, je důležité vybrat si správnou velikost  kola. Velikostí kola se rozumí rozměr podsedlové trubky. U horských, krosových a trekingových kol se tento údaj uvádí v palcích. U silničních kol je většinou tento údaj uváděn v centimetrech nebo milimetrech. 
Obecně platí, že u horských, krosových a trekingových kol by se vzdálenost mezi rozkrokem jezdce a horní rámovou trubkou /jezdec strojí obkročmo na kole a má obě nohy na zemi/ měla pohybovat okolo  6 cm. U silničních kol by tato vzdálenost měla být  přibližně 2,5 cm. Tato jednoduchá poučka platí pouze obecně a vzhledem k tomu, že velikost kola má významný vliv na jízdní vlastnosti, ovladatelnost kola, a tudíž i na bezpečnost jízdy, je dobré výběr velikosti kola konzultovat s prodávajícím.
Další rozměr, se kterým se u kol můžete a často setkáváte, je průměr kola. Běžně se můžete setkat s těmito rozměry:

 1. dětská kola - 10", 12", 16", 18", 20", 24"
 2. horská kola - 26",29"
 3. krosová, trekingová a silniční kola - 27",28"
2/flowplayer-3.1.2.swf", {clip: {autoPlay: false, title: "XVI. ročník (2010)"}, play: {label: "XVI. ročník (2010)"} }); }